Własne repozytorium Git

Od kilku dni mam w końcu własnego VPSa i własną domenę. W planach mam zrobić nową wersję swojej strony, póki co leży tam kopia starej. Ponieważ ostatnimi czasy używam Gita do czego popadnie, to postanowiłem, że stronę też będę trzymał na Gicie. Nie ma sensu używać Githuba, bo strona to jakby taka bardziej prywatna rzecz, a ponieważ mam tego VPSa to wypadałoby go użyć.

Na początek w konsolce trzeba było przejść do katalogu, który będzie trzymał repo i wywołać:
$ git --bare init
I to tyle. Mamy gotowe repozytorium. Git nie używa żadnych własnych wynalazków, od nas zależy jak chcemy się do tego repozytorium dostać z zewnątrz. Najprościej przez SSH, każdy VPS i tak ma domyślnie tą usługę włączoną. Możemy stworzyć nowego użytkownika dla bezpieczeństwa.

Żeby przetestować repozytorium do sklonowania go na swoim komputerze potrzebujemy wpisać takie polecenie: $ git clone git@example.com:test.git Zakładając, że katalog z naszym repozytorium o nazwie test.git leży w katalogu domowym użytkownika git na serwerze example.com. Potem możemy coś tam potworzyć, dodać pliki przy pomocy git add, a następnie wszystko posłać na zdalne repo:
$ git commit -a -m "Test"
$ git push origin master

Te parametry na końcu w git push były potrzebne, żeby stworzyć nową gałąź.

Jak widać, jak zwykle Git jest prosty i intuicyjny :)